środa, 20 marca 2024

Błędy w pielęgnacji, które kiedyś popełniałam

Wiedzę zdobywa się z wiekiem i doświadczeniem. Dzisiejszy post należy potraktować trochę z przymrużeniem oka i będzie on poświęcony błędom w pielęgnacji, które popełniałam 10-15 lat temu. Kiedyś dostęp do informacji nie był tak powszechny jak dzisiaj, a rynek kosmetyczny był mniej rozwinięty. Informacji szukało się głównie w czasopismach i młodzieżowych gazetkach, więc sami możecie się domyślić, jakie były tego efekty.


Używałam kosmetyków z alkoholem do cery trądzikowej
 
Jako nastolatka używałam produktów dedykowanych młodej skórze. Niestety większość z nich miała fatalne składy. Toniki na bazie alkoholu, które miały działać antybakteryjnie wysuszały skórę i pogłębiały trądzik. Niestety nie byłam jedyną fanką antytrądzikowych, drogeryjnych serii, które szkodziły cerze.

Nie stosowałam kremu pod oczy
 
Wiele moich koleżanek uważało, że krem pod oczy jest dla starszych pań, a jego stosowania ma sens dopiero po 30tce. Mam wrażenie, że kremów pod oczy było znacznie mniej w drogerii i podobnie jak rówieśniczki, nie zaprzątałam sobie głowy ich stosowaniem.
 

Nie stosowałam kremu na szyję
 
Podobnie było z nakładaniem pielęgnacji na skórę szyi. Jakoś nie przyszło mi do głowy, że powinnam ją nawilżać. Teraz wiem, że wiek kobiety najłatwiej poznać po szyi i dłoniach ;).
 

Myślałam, że toniku i płynu micelarnego można używać zamiennie
 
Pamiętam, gdy na rynku pojawiły się płyny micelarne. W sumie to nie do końca było wiadomo jak ich używać. Wydawało mi się, że płyn micelarny jest zamiennikiem toniku, a skoro używałam toniku, to nie kupowałam już płynów micelarnych. Teraz nie wyobrażam sobie zmywania bez nich makijażu.
 

Nie regulowałam i nie malowałam brwi
 
Pierwszy raz wyregulowane brwi miałam na swoją studniówkę. Wcześniej nie przykładałam wagi do ich wyglądu. Kiedyś w modzie były cienkie niteczki, dlatego być może wyszło mi to na dobre. Wiele moich koleżanek tak mocno  wyskubało brwi, że przez lata nie mogły wrócić do naturalnego kształtu.
 

Myślałam, że korektor służy tylko do maskowania pryszczy
 
Jakie było moje zdziwienie, gdy dowiedziałam się, że korektorem można zakryć cienie pod oczami lub wykonturować twarz. Konturowanie twarzy stało sie modne stosunkowo niedawno. Wcześniej na rynku praktycznie nie było kosmetyków do modelowania twarzy.
 

Jakie błędy popełniałyście w młodości? 
Chętnie poznam Wasze pielęgnacyjne/makijażowe wtopy.
 
 

niedziela, 3 marca 2024

Pierwszy punkt z kosmetycznej wishlisty zrealizowany

Pixi Clarity Blemish Stickers to punktowe płatki na wypryski. W składzie zawierają kwas salicylowy oraz cica i ekstrakt z zielonej herbaty. Mają za zadanie szybko i skutecznie redukować niedoskonałości i zaczerwienienia. 
 

Opakowanie zawiera dwa listki zamknięte w osobnych blistrach. Każdy z nich ma 12 plasterków. Plastry to ciekawe rozwiązanie, które ma kilka zalet. Są wygodne do stosowania na noc. Nie musimy się martwić o to, że plaster się przesunie. Krem łatwo wetrzeć w poduszkę, tutaj nie ma tego problemu. Naklejka tworzy swojego rodzaju opatrunek, izoluje wyprysk od środowiska zewnętrznego, uniemożliwia dotykanie go i rozdrapywanie.


Plasterki mają formę żelowych łatek. Są półprzezroczyste, rozmiar jest odpowiedni – nie za mały, nie za duży. Dobrze przylegają do skóry, nie przesuwają się w trakcie noszenia. Ich minusem jest cena, ok. 75 zł w Sephora, co daje ponad 3 zł za plaster.


Czy to działa?

Niestety jeden plaster niewiele robi. Myślę, że potrzeba około 3 szt, żeby zauważyć efekt (czyli np. dwie noce + 1 dzień ciągłego noszenia). Po jednej nocy, widać głównie zmniejszenie zaczerwienienia. Plasterki sprawdziły się na podskórne gule, ale tylko na te wyciskane/ rozdrapane. Mam wrażenie, że żel z płatka wchłaniał trochę zawartość guli i rano nie była ona taka wypukła. Niestety na podskórne formujące się wypryski, które nie były ruszane, nie działa, a na tym mi najbardziej zależało.

Pixi Clarity Blemish Stickers

Podsumowując: działanie tych plastrów nie jest spektakularne. Jeśli oczekujecie efektu po jednej nocy, raczej się rozczarujecie. Coś tam robią, działanie jest widoczne, ale czy różni się od tańszych produktów tego typu dostępnych na rynku? Wydaje mi się, że nie. Produkt jest bardzo drogi i myślę, że za taką cenę mamy prawo wymagać czegoś więcej.


Mam mieszane uczucia co do tych plastrów, nie mogę powiedzieć, że zupełnie nie działają, ale stosunek ceny do jakości wypada marnie, więc nie wiem czy jeszcze do nich wrócę.


Stosowaliście kiedyś tego typu produkty? 
Znacie jakieś plasterki na wypryski, które możecie mi polecić?